Japonské divadlo: Nori Sawa - Kaguya

Kulturní akce

  • Kozel ()
  • 27. 9. 2020
  • 20.30–22.30
  • Dospělí 250 Kč/os., děti, studenti, senioři 180 Kč/os.

Spojení tradičního a soudobého japonského divadla v magickém prostředí anglického parku zámku Kozel. Představení se koná v rámci  doprovodného programu oslav 30 let partnerství měst Plzně a Takasaki pod záštitou Velvyslanectví Japonska v ČR.

Poetické podobenství o propojení pozemského a nebeského světa, inspirované jednou z nejstarších japonských literárních památek, vyprávěním o sběrači bambusu (Take-tori monogatari) z 9. století. Příběh je inscenován výhradně pomocí obrazů, loutky, tance, světla, masek a hudby.

Nori Sawa (původem z města Otaru na ostrově Hokkaidó) pronikl do tajů a technik bunraku, tradičního japonského loutkového divadla pro dospělé, a osvojil si unikátní umění symbiózy loutky a herce typické pro tento žánr. Ve svých originálních scénických projektech propojuje japonské tradice s moderními performančními technikami, které jsou bytostně univerzální, nevyhýbá se však ani tvůrčímu uchopení námětů a děl kánonu evropské kultury (např. Macbeth, Král Lear, Višňový sad nebo Krysař). Nori je současně výtvarníkem, který si všechny své loutky a artefakty navrhuje a vyrábí sám. Tradiční řemeslné techniky při tom spojuje s bohatou imaginací. Kromě velkých dramat pro dospělé diváky je mistrem drobných a přitom vysoce poetických skečů, kterými dokáže nadchnout i děti.


Nori Sawa je typickým světoběžníkem, který svá vystoupení, dílny, univerzitní kurzy a tvůrčí projekty realizuje po celém světě. Kromě Japonska je však nejvíce doma v České republice, kam se ze svých cest vždy znovu a rád vrací. Již třetí desetiletí působí na Katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. V roce 1999 se stal držitelem prestižní medaile Franze Kafky, kterou každoročně uděluje Evropský kruh.

Více informací viz http://www.norisawa.cz/cs

Vstupenky k dispozici v síti Plzeňská vstupenka a v den představení také na pokladně zámku.

V případě nepřízně počasí se představení přesouvá do zámecké jízdárny.